Jak świadomie budować wizerunek firmy?

Wizerunek firmy to sposób, w jaki dana firma jest postrzegana przez otoczenie. W obliczu dużej konkurencji dbanie o dobry odbiór naszej działalności jest niezwykle ważne.

Zbudowanie pozytywnego wizerunku marki wymaga czasu. Składa się na to wiele elementów. Warto zadać sobie pytania, jakie czynniki mają bezpośredni wpływ na to, jak dana firma jest odbierana oraz na czym się skupić i jak o to zadbać.

Elementy graficzne i aspekty wizualne

Zwykle naszym pierwszym kontaktem z marką jest kontakt wzrokowy. Widzimy logo, elementy graficzne, opakowania, czy layout strony internetowej. Ważne jest, aby te wszystkie elementy były ze sobą spójne, przejrzyste, wywoływały określone emocje.

 • Logo
  Stanowi fundament każdej firmy. Pojawia się w wielu miejscach, takich jak materiały reklamowe, strona internetowa, czy stopka e-mail. Powinno zapadać w pamięć, być funkcjonalne i budzić odpowiednie skojarzenia.

  Oprócz samej formy znaku równie istotna jest jego prezentacja. W tym celu pomocna okaże się księga znaku, czyli instrukcja obsługi logo, stworzona przez autora po to, by ułatwić prawidłowe używanie go przez inne osoby. W celu stworzenia funkcjonalnej księgi znaku powinno się przewidzieć jakie problemy oraz niejasności mogą pojawić się podczas chęci użycia logo. Powinniśmy wiedzieć, jakie są możliwe formy znaku, znać ich najmniejsze wymiary, aby zawsze pozostawały czytelne oraz być świadomym, jakie są akceptowalne kombinacje kolorystyczne logo. To wszystko zapewni spójność marki.
 • Materiały reklamowe
  Kiedy mamy już dobrze opracowane logo oraz określone zasady używania znaku warto zadbać o spójność materiałów reklamowych, takich jak firmowe broszury, notesy, teczki, bądź innych przedmiotów reprezentujących naszą firmę. W ustaleniu zasad prezentowania się firmy na zewnątrz bardzo pomocne będzie wypracowanie księgi identyfikacji wizualnej. Jest to swoisty rodzaj przewodnika po regułach związanych z estetyką firmy. Określa zasady prezentowania się firmy, co pozwala to na wykreowanie jednomyślnego wizerunku firmy.
 • Strona internetowa
  Stanowi wizytówkę każdej firmy. Warto zadbać zarówno o witrynę jak i o profile w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, czy LinkedIn. Powinny być one atrakcyjne wizualnie, spójne graficznie oraz merytorycznie. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż obecnie konta społecznościowe pełnią ważną rolę w komunikacji z klientem. Możemy znaleźć tam opinie, recenzje, a niekiedy nawet dokonać zakupów. Warto przeanalizować jakiego rodzaju treści byłyby najodpowiedniejsze dla naszej branży, zapoznać się z tym, co zamieszcza nasza konkurencja, aby następnie stworzyć jeszcze bardziej trafione treści!

Opinie klientów

Kolejnym aspektem mającym wpływ na wizerunek firmy są opinie i recenzje klientów. Zarówno te wystawiane na różnych stronach internetowych, jak i te przekazywane w postaci słownej. Rekomendacje kupujących mają bezpośredni wpływ na to, czy nasza firma będzie postrzegana jako rzetelna, oferująca produkty, bądź usługi wysokiej jakości.


Jak zdobyć pozytywne opinie klientów oraz pozyskać ich zaufanie?

Zaufanie wśród klientów można budować poprzez świadczenie usług wysokiej jakości, oferując produkty, z których klienci będą zadowoleni, ale nie tylko. Kiedy już nasz oferta spełnia potrzeby klientów, posiadamy pozytywne opinie, warto wyeksponować je, zamieszczając recenzje na firmowej stronie internetowej.

Metod jest wiele, możemy podjąć różne działania, mające na celu zdobycie pożądanego wizerunku. Pomocne będzie budowanie relacji z klientami. Bardziej wiarygodna firma to taka, która zna się na rzeczy. W tym celu możemy wykreować daną markę jako eksperta w danej dziedzinie poprzez publikowanie branżowych artykułów, czy organizując szkolenia. Nie powinniśmy jednak zapominać, że potencjalni klienci zaufają nam bardziej, widząc ludzką twarz naszej firmy, a nie jedynie suche informacje branżowe. Pokazując firmę od środka, łatwiej nawiążemy relacje z klientem, będziemy bardziej autentyczni.

Wykreowanie pozytywnego wizerunku firmy to proces. Trzeba poświęcić na to czas i starania, jednak warto to zrobić. Zadbaj o wszystkie wspomniane elementy, a z pewnością zobaczysz pozytywne efekty swojej pracy.